Veľmi často dostávam otázku ako sa bude vyvíjať realitný trh z pohľadu cien a čo keď a či vôbec príde kríza. Pozerám sa na to ako realitný maklér, laik, pretože nie som obchodník na burze ani finančný maklér. Dobre si pamätám na rok 2008, keď september priniesol veľké zemetrasenie na finančných trhoch. Ekonomiky boli prehriate, banky pumpovali peniaze do úverov, kde ste mohli získať hypotéku aj 120% z kúpnej ceny. Príchod krízy spôsobil prepad cien na realitnom trhu. Odrazu mali nehnuteľnosti hodnotu 80 – 90% z kúpnej ceny. Záložné právo k nehnuteľnosti nedokázalo zabezpečiť splatenie istiny, nie to ešte úrokov. Neskôr v rokoch 2011 a  2012 už bol trh opäť na rastovej krivke a realitný trh sa opäť oživil. Naša realitná kancelária mala veľmi dobre výsledky.

S odstupom času, teraz v roku 2018, keď trhy opäť špekulujú o príchode ďalšej finančnej krízy do dvoch rokov, možno aj skôr, sa už banky pripravili na príchod finančného zemetrasenia. Povedzme si na rovinu, že predaj nehnuteľností je vo veľkej miere závislý na bankovom sektore a jeho úveroch. Výška poskytnutého úveru ovplyvňuje aj ceny nehnuteľností. Banky sprísnili podmienky poskytovania úverov a to v podobe nižšieho LTV, zavedením maximálnej výšky úveru na 8 násobok ročného príjmu a samozrejme žiadateľ musím prejsť aj stres testom, kde sa modeluje prípade zvýšenej úrokovej sadzby o 2 %, čo predstavuje 60 – 70 eur navýšenie mesačnej splátky a počíta aj s finančnou rezervou.

Dobrá správa je, že bankový sektor už ráta s finančnou krízou a preto z môjho pohľadu trh s nehnuteľnosťami má pripravený dobrý vankúš, aby odolal výkyvom na trhoch. Stále platí, že investícia do nehnuteľnosti resp. kúpa nehnuteľnosti je najistejšia forma uloženia voľných peňazí a nebude tomu inak ani po príchode ďalšej krízy. Rast cien by si mal udržať svoje trendy aj v roku 2019 ako aj v ďalších rokoch. Kedy je najvhodnejší čas na kúpu? Stále ????

Autor článku:

Marcel Franko – realitný a hypotekárny poradca | +421 949 129 656 | marcel@realitnyobchodnik.sk

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár