Trh s nehnuteľnosťami dosahuje svoj vrchol. Ponuka nehnuteľností, hlavne v menších okresných mestách je obmedzená. Ak sa v takej lokalite objaví nejaká novostavba, reagujú na ceny aj majitelia starších nehnuteľností a snažia sa predať svoj byt či dom za cenu porovnateľnú s novostavbou. V tomto blogu sa trochu povenujem porovnaniu z pohľadu kúpnej ceny a mesačných nákladov.

Cena nehnuteľnosti

V okresnom meste s počtom obyvateľov do 40 tisíc sa ceny za m2 obytnej plochy pohybujú na úrovni 1080 eur za m2. Ja sa budem venovať 2 izbovým bytom. V súčasnosti môžete kúpiť tento druh nehnuteľnosti v čiastočnej úprave ( plastové okná, prerobená kuchyňa a kúpeľňa ) s výmerou od 48 m2 do 56 m2, priemer máme niekde na úrovni 54 m2, za cenu v rozmedzí od 55 tisíc do 62 tisíc eur. Ponuku ovplyvňuje aj príslušenstvo ako pivničná kobka alebo balkón či loggia. Podotýkam že nejde o novostavbu a teda je potrebné brať do úvahy lokalitu a samotnú rekonštrukciu bytového domu. Dvojizbové novostavby som zaregistroval s cenou od 56 tisíc do 74 tisíc eur. Cena novostavby za m2 sa teda môže pohybovať na úrovni 1170 – 1280 eur. V novostavbe však musíte rátať s dodatočnými nákladmi na dokončenie bytu do štandardu. Tieto náklady sa pohybujú na úrovni 8 až 15 tisíc eur. Väčšinová ponuka novostavieb predáva byt v štádiu holobytu bez dokončenej kúpelne, kuchyne, podláh, elektrických zariadení.

Na zváženie je kúpa staršieho bytu v sume 55 tisíc eur, alebo novostavba po dokončení do štandardu za 80 tisíc eur. Rozdiel v cene môžete dorovnať rokmi užívania a to priamo na mesačných nákladoch. To si podrobne rozoberieme v článku.

Určite vás zaujíma ja cena rodinných domov. Novostavby sa nedajú jednoznačne posúdiť z pohľadu ceny. Ovplyvňuje to mnoho faktorov. Cena pozemku, dostupnosť inžinierskych sietí, úžitková plocha objektu, viacpodlažnosť, realizácia stavby dodávateľsky alebo svojpomocne. Náklady na pozemok s inžinierskymi sieťami začínajú na úrovni 45 eur za m2 a vyššie a 3 izbový bungalov postavíte do stavu hrubej stavby už od 40 tisíc eur.

Mesačné náklady na energie

Aby som nadviazal na cenu 2 izbového bytu a samotné porovnanie ceny staršieho bytu a novostavby, tak veľmi dôležitou zložkou, ktorá sa započíta do ceny nehnuteľnosti, sú mesačné náklady a platby za služby. Kým v staršom byte zaplatíte približne 150 eur mesačne ( nájomné vrátane fondu opráv, elektrina, plyn atď.), v novostavbe môžete dosiahnuť tieto platby aj na úrovni 80 eur mesačne. Povedzme, že mesačne ušetríte 50 eur na energiách. Ak ste sa zaviazali banke na 30 ročnú hypotéku, tak dokážete ušetriť za celé obdobie až 18 tisíc eur. Sú to síce hrubé odhady, ale dostávate odpoveď na otázku, ako dorovnať rozdiel ceny medzi starou nehnuteľnosťou a novostavbou. Taktiež podotknem, že v novostavbe vám nehrozí navyšovanie platieb za fond opráv, ktoré často vidíme pri rekonštrukciách starších bytových domov.

V rodinných domoch je to o čosi zaujímavejšie. Starší 3 izbový dom s plynovým kúrením dosahuje priemerné platby len za plyn niekde na úrovni 200 eur mesačne. Údaje z novostavby nízkoenergiteckého rodinného domu so 4 izbami po ročnej prevádzke s podlahovým kúrením, ktoré zabezpečuje 9 kW elektrický kotol, sa pohybujú na úrovni 70 eur. To už je zaujímavá ušetrená položka v rodinnom rozpočte.

Dobré správy sú, že ekonomike sa darí. Máme vysokú zamestnanosť a s tým súvisí aj poskytovanie úverov a hypoték. Oveľa viac ľudí si vie zabezpečiť vlastné bývanie prostredníctvom hypotéky. Ak sa rozhodujete kupovať byt, alebo rodinný dom, môžete sa poradiť so svojím poradcom, alebo maklérom. Pomôžu sa vám zorientovať na trhu a pripraviť vám finančný plán s dlhodobými vyhliadkami.

Autor článku:

Marcel Franko – realitný a hypotekárny poradca | +421 949 129 656 | marcel@realitnyobchodnik.sk

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár