Ponuka je nižšia ako dopyt, čo spôsobuje zvyšovanie cien. Aj keď pribúda novostavieb, hlavne v Bratislave a väčších krajských mestách, stále je bytov nedostatok. Záujemcovia o predrezerváciu novostavby čakajú aj viac ako 2 roky na kolaudáciu a samotné prevzatie nového bytu. Nepostačujúca ponuka tlačí nahor aj ceny starších bytov. Z dlhodobého hľadiska je rezervácia novostavby aj dobrý investičný ťah, pretože počas výstavby cena bytu rastie a pri odovzdávaní môže byť jeho cena aj o pätinu vyššia ako cena, za ktorú ste si byt rezervovali.

Ak hovorím o dostupnosti bývania, záujem o kúpu bytu stále prevyšuje ponuku. Aj súčasná koronakríza len nepatrne zasiahla do stavu na realitnom trhu. Rast cien sa síce medziročne spomalil, bonitní klienti, ktorí majú stabilné zamestnanie, budú stále vyhľadávať cestu vlastného bývania. Veľa mladých ľudí ostáva v tzv. mama hoteloch v priemere až do 31.roka svojho života, čo vyplýva z posledného merania eurostatu. Je za tým pohodlie, zázemie a v neposlednom rade aj nízke náklady na bývanie.

Politici síce sľúbili stavať nájomné byty, ktoré by na trhu s nehnuteľnosťami urobili výrazné zmeny a z pohľadu nízkych nákladov na bývanie by vytvorili zázemie aj pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, nie je to až taká jednoduchá záležitosť a štát momentálne nemá kapacity stavať byty v tisícoch ročne ani po technickej a ani po materiálnej stránke.

Ak ste sa rozhodli kúpiť byt u developera, môžete využiť rezerváciu na dlhšiu dobu. Banka vám predschváli úver, ktorý načerpete až po kolaudácii a postačovať vám bude na začiatok iba 20% z ceny bytu. V súčasnej situácii sa cena bytu počas výstavby zvyšuje. Ak to správne načasujete, tak sa môžete presťahovať z prenájmu do nového bývania v priebehu 2 mesiacov s vedomím, že ste svoje rozhodnutie patrične zhodnotili aj finančne.

Autor článku:

Marcel Franko – realitný a hypotekárny poradca | +421 949 129 656 | marcel@realitnyobchodnik.sk