Pre vysoký dopyt, ale aj kvôli finančným pomerom je výhodnou formou získania bytu a domu práve kúpa z papiera. Aj keď pre niekoho tento spôsob predstavuje istú mieru rizika, tak pre mnohých je to výnosná investícia.

Hlavným lákadlom je nižšia uvádzacia cena. Ceny sú nižšie hlavne počas prvých týždňov po spustení predaja. S blížiacou sa kolaudáciou ceny bytov rastú. Lákadlom pre kupujúceho je aj to, že financovanie nemusí riešiť okamžite. Developeri totiž žiadajú len rezervačný  poplatok a zálohu, pohybujúcu sa od 10% do 20% . Kupujúci zvyšok uhradí po odovzdaní bytu do užívania.

Pri prieskume takýchto ponúk môže aj náročnejší záujemca nájsť presne taký byt, aký hľadá. Navyše, niektorí developeri umožňujú kupujúcim v istej miere zasiahnuť do návrhu stavby.

Ak uvažujete tento spôsob nadobudnutia bytu, overte si konkrétneho developera. Jeho dôveryhodnosť. Preverte si taktiež plán bytu a jeho dispozíciu. Ak však budete s kúpou váhať pridlho, môžu tie najlepšie byty získať iní záujemcovia. Pri kúpe myslite aj na parkovacie miesto a na poistenie proti omeškaniu penálmi v kúpnej zmluve.

Developerské projekty majú niekoľko fáz. Pre záujemcu je však podstatné získanie stavebného povolenia a kolaudačného rozhodnutia. Preto si treba dávať pozor pri projektoch, ktoré nemajú vydané stavebné povolenie a pýtajú od vás zálohu. Istejšie je počkať na vydanie povolenia a začiatok stavebných prác. U developera si zistite jeho minulosť, referencie, skúsenosti majiteľov bytov, ktorí ich od daného developera kúpili. Zvýšenú pozornosť  samozrejme vyžaduje zmluva. Nechajte si na jej preštudovanie dostatok času. Čo všetko kúpna zmluva obsahuje, čo je súčasťou kúpnej ceny, ďalej výška a spôsob skladania zálohy, možnosť odstúpenia od zmluvy, podmienky odstúpenia a prípadnej reklamácie. Taktiež si treba všímať, či niečím nie je podmienené užívanie a správa nehnuteľnosti.

Jedným z predajných nástrojov developera je vizualizácia. Tá však nemusí odzrkadľovať  skutočný stav lokality, pretože bude vždy vykreslená čo najkrajšie. Lokalitu si radšej choďte osobne prezrieť. Čo je v okolí a čo na lokalitu vplýva.

Pozor si dávajte aj na to, čo vlastne kupujete. Ako je nehnuteľnosť klasifikovaná. Či ide o klasický byt, alebo o apartmán, štúdio, nebytové priestory. Problém by ste totiž mali pri získavaní trvalého pobytu. Taktiež pri financovaní bankou a samotnom užívaní priestorov.

Medzi tri najväčšie nevýhody patrí rezervačný poplatok, možné omeškanie projektu a riziko nedokončenia stavby.

Stále však majú veľkú váhu práve tie výhody. Nižšia cena bytu, možnosť bytu  na mieru, dostatočný čas na financovanie kúpy. Za byt sa totiž platí až po kolaudácii.

Keďže ceny nehnuteľnosti rastú, ide o skvelú investíciu, čiže cena nehnuteľnosti je po kolaudácii vyššia, než bola pri kúpe z papiera.