Plyn alebo elektrina? Pre mnohých dilema. Jedno aj druhé má svoje silné aj slabé stránky. Napríklad čo sa týka jednoduchého elektrického vykurovania – je lacnejšie, no jeho prevádzka a inštalácia môže byť nákladnejšia. Netreba sa však zameriavať iba na náklady, ale aj na dopad na životné prostredie. Pretože vykurovanie v domácnostiach má veľký vplyv na životné prostredie, s čím súvisí nevýhoda plynu, oleja, alebo LPG – uvoľňuje CO2. Je dosť možné, že sa úplne zakáže vykurovanie na fosílne palivá, v rámci splnenia cieľa nulových emisií CO2 do roku 2050. To otvorí dvere novým možnostiam elektrického vykurovania.

Ale vráťme sa k teplu. To je dôležitou súčasťou útulnosti v domácnostiach. Teplo domova však niečo stojí, či už ide o vykurovanie alebo ohrev vody. A z hľadiska šetrenia na uhlíkovej stope by malo byť vykurovanie aj energeticky efektívne.

Rozdiel medzi plynovým a elektrickým vykurovaním

V prípade plynu kotol spaľuje palivo a ohrieva vodu, ktorá cirkuluje v radiátoroch či v potrubí pod podlahou. Vzduch v miestnostiach sa ohreje tzv. konvekciou. A kým plynové systémy používajú ústredný kotol, tak tie elektrické sa spoliehajú na samostatné vykurovacie zariadenia v každej miestnosti – konvektory, podlahové kúrenie, akumulačné ohrievače … . Tu  možno poniektorým napadne aj plynový alebo elektrický krb.  Ten však neslúži ako hlavný zdroj tepla.

V prípade  plynového krbu je jeho výhodou cena plynu a vyšší tepelný výkon. Nevýhodou je však potreba pravidelného servisu a kontroly. Vzhľadom na to, že plyn musí inštalovať technik, tak náklady na inštaláciu sú vyššie.

Elektrický krb je lacnejší na inštaláciu a zvyčajne aj menej stojí. Má však vyššie prevádzkové náklady a nižší tepelný výkon.

Ohrev vody

Ak domy nemajú zásobníky teplej vody, tak zvyknú využívať kombinovaný plynový kotol, ktorý sa zapáli pri otočení kohútikom. V prípade elektriny je možné využiť elektrický bojler, ktorý slúži aj ako zásobník, alebo prietokový ohrievač či elektrickú sprchu. Tieto spôsoby sú ekonomickejšie, pretože sa voda ohrieva iba v prípade potreby.

Akumulačná nádrž, do ktorej ide teplá voda z plynových či elektrických kotlov má v sebe špirálu. Tento „ponorný ohrievač“ sa zvykne používať na zabezpečenie záložného tepla pre plynový systém. Môže zabezpečiť aj teplú vodu pre celú domácnosť bez kotla.

Radiátory, podlahové, či akumulačné kúrenie?

Tu je rozdiel v tom, ako sa teplo v domácnosti šíri. Radiátory sú umiestnené v miestnostiach, ktoré chcete vykurovať a prúdi nimi voda zo systému ústredného kúrenia.

Akumulačné ohrievače sú ako elektrický radiátor. Obsahujú špeciálne tehly, ktoré uchovávajú teplo. Teplo vyrábajú cez noc a v priebehu dňa sa teplo postupne uvoľňuje.

Podlahové kúrenie sa spolieha na potrubia umiestnené pod podlahou. Výhodou je tu pokrytie veľkej plochy a rovnomerná teplota.

Čo je lacnejšie? Elektrické alebo plynové teplo?

Elektrické kúrenie potrebuje 2x menej energie než plyn a všetka používaná elektrická energia sa mení na teplo. Na náklady vplýva aj energetická trieda budovy, regulácia, nastavená požadovaná teplota či vonkajšia teplota. V prípade kúrenia plynom alebo naftou aj kotol s hodnotením A+ premrhá asi 10% energie v palive.

Elektrické vykurovacie systémy sa môžu načasovať aj tak, aby využívali nízke tarify, spolu s poplatkom za distribúciu. Navyše, ovládať takýto systém viete aj na diaľku a to cez aplikácie v mobile. Nech ste kdekoľvek.

Náklady na inštaláciu a prevádzku tepelných čerpadiel

Prevádzkové náklady na plynové a elektrické kúrenie sú oveľa bližšie, keď sa pozriete na tepelné čerpadlo typu zemný zdroj (GSHP) alebo vzduchové tepelné čerpadlo (ASHP).

Dobre navrhnutá inštalácia tepelného čerpadla môže mať koeficient výkonu (CoP) 3,5 alebo vyšší. Znie to komplikovane, ale znamená to, že pre každú použitú jednotku energie vyprodukuje 3,5 jednotky tepla.

Vďaka tomu je asi štyrikrát účinnejší ako plynové ústredné kúrenie. A na základe štandardných taríf potenciálne o niečo lacnejšie z hľadiska ceny. Takže prevádzka systému tepelného čerpadla by sa mohla ukázať ako podstatne lacnejšia, ak väčšinou využíva lacnejšiu špičkovú elektrinu.

Inštalácia tepelných čerpadiel je však pomerne nákladná. Dobrou správou však je, že niektoré z týchto nákladov je možné získať späť prostredníctvom vládneho programu.

Elektrické a plynové kúrenie vo vzťahu k životnému prostrediu

Plyn je fosílnym palivom, takže sa pri jeho pálení do atmosféry uvoľňuje CO2. Kúrenie je najväčším zdrojom CO2 z väčšiny domov a prevyšuje napríklad aj emisie CO2 pri jazde autom alebo lietaní. Vykurovanie domov je zodpovedné za cca 15% emisií skleníkových plynov. V Anglicku vláda rozhodla, že od roku 2025 nebude možné používať plynové kotly v nových nehnuteľnostiach. Do roku 2050 chcú v starších budovách urobiť výmeny a prejsť na alternatívne spôsoby vykurovania.

Ak odstraňujete starý plynový kotol, zvážte, ako doma ohrievate vodu. Môžete skúsiť elektrický kotol, ktorý funguje ako rychlovarná kanvica. Voda sa ohrieva vo vnútri. Takýto kotol sa inštaluje ľahko a rýchlo. No sú aj ďalšie možnosti na zváženie, keďže aj náklady na elektrinu stúpajú. Teplú vodu vám môžu pomôcť získať solárne systémy, ktoré využívajú slnečnú energiu. Alebo tepelné čerpadlá, ktoré na ohrev vody využívajú teplo z vonkajšieho vzduchu.

/zdroj: elektrickekurenie.sk/