Tak ako je to v každej profesii a v každom remesle, tak aj pri obchode s realitami môžeme mať s maklérmi dobré alebo zlé skúsenosti. Je to o človeku. O zodpovednosti. O tom, či prácu robí svedomito, alebo ju odflákne. V prípade zlých skúseností však netreba toto povolanie zatratiť. Pretože mnohí sú s prácou realitného makléra spokojní. Vždy je to o vzťahu ku klientom. Kvalitná realitná kancelária sa postará o celý predaj, od zviditeľnenia prostredníctvom inzerátov, cez obhliadky nehnuteľnosti, vypracovanie rezervačnej a kúpnopredajnej zmluvy, až po odovzdanie nehnuteľnosti a prepis na nového vlastníka. Moderná realitná kancelária navyše využíva najnovšie trendy predaja a marketingu.

Čo si všímať pri práci realitného makléra?

Je dôležité, aby s vami realitný maklér komunikoval pravidelne. Nie iba občas a stručne.  Navyše, ak stále nenašiel záujemcu o vašu nehnuteľnosť, môže to znamenať, že si svoju prácu  nerobí dobre. Že iba vyčkáva, no záujemcu aktívne nevyhľadáva.

Varovným signálom je aj to, keď sa komunikácia makléra po podpísaní zmluvy zmení. Keď zrazu na vás prestane pôsobiť dôveryhodne. Ak sa dlho neozýva, nebojte sa ho kontaktovať vy a pýtajte sa.

Podstatou obchodu je nehnuteľnosť predať a to čo najskôr. Dobrý maklér využíva viacero nástrojov, aby nehnuteľnosť predal čo najskôr. Nehnuteľnosť propaguje nielen na webe, ale aj na sociálnych sieťach, pretože treba ísť s dobou. A s tým súvisia aj dobré fotky. Pretože dôvodom toho, že sa nehnuteľnosť nepredáva a nikto na ňu nereaguje, môžu byť aj zlé fotky – málo svetla, nedostatok detailov, zlé uhly, nepodstatné zábery.

Predaj sa nezaobíde bez obhliadok nehnuteľnosti. A tie by mali byť správne zvládnuté. Maklér musí ísť záujemcom v ústrety a nesmie rušiť termíny. Neváhajte sa na absolvované obhliadky pýtať. Ak máte pocit, že maklér s vami nedostatočne komunikuje alebo to niekde viazne, nebojte sa zmluvu s realitnou kanceláriou vypovedať.

Jasné, že nemôžete od makléra čakať, že bude 24 hodín denne žiť vašou nehnuteľnosťou. No musí vedieť, ako úspešne uskutočniť predaj. Odfláknutú prácu však rozpoznáte aj na základe komunikácie, ale aj pri odsledovaní, či maklér na hľadanie kupcov tlačí, alebo sa spolieha len na to, že si vašu nehnuteľnosť potencionálny kupujúci všimne sám.

Nebojte sa maklérovi povedať, že nie ste spokojní. Mnohí sa na začiatku javia ako charizmatickí skúsení komunikatívni ľudia, no potom to niekam zmizne a ozývať sa musíte iba vy.